czwartek, 12 sierpnia 2010

Seminarium Historyczne - 8 sierpnia 2010

__________________________________________

8 sierpnia w Klubie Polskim Ashfield odbyło się Seminarium Historyczne, z okazji 30 lecia powstania Solidarności. Zorganizowane przez Związek Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego.
Dr. Zdzisław Derwiński, publicysta, były redaktor naczelny Tygodnika Polskiego porównał II i III Rzeczypospolitą.
Dr. Marek Baterowicz, pisarz, felietonista, poeta - mówił o "Bitwie o Polskę", przedstawiając historię powstania i działalności I Solidarności oraz o powstaniu II Solidarności, zdradzie okrągłego stołu i obecnej trudnej sytuacji politycznej w Polsce.

Oba wykłady były arcyciekawe, usłyszeliśmy wiadomości - których nie podają oficjalne polskie media. Po wykładach wywiązała się gorąca dyskusja, impreza trwała 3 godziny i mogłaby trwać jeszcze długo, tak wiele było tematów do wyjaśnienia.

Imprezę poprowadzili Hubert Błaszczyk przewodniczący ZWPOSW oraz Adam Gajkowski przewodniczący organizacji Nasza Polonia. Na sali było wielu członków tej organizacji, między innymi dobrze znany ze świetnych żartów rysunkowych zamieszczanych w sydnejskim Expressie Wieczornym - Witek Skonieczny.

Fotografowała i nagrywała Ela Celejewska.

Zapraszam na audycję w sobotę 14 sierpnia. Można będzie usłyszeć obszerne fragmenty wykładu Marka Baterowicza. Tydzień później zamieścimy wykład Zdzisława Derwińskiego.

_________________________________________

Ps. Na tej sali na wszystkich imprezach jest dość ciemno. Nie chciałam męczyć prelegentów ani publiczności błyskami flesza, dlatego zdjęcia są ziarniste, co jest wynikiem nastawienia większej czułości. No... i nie chcąc chodzić po sali fotografowałam teleobiektywem mojego małego Lumixa.